Neden Personal Trainer?

Eğer spora yeni başladıysanız veya piyasada bulunan fitness rutinlerinden senelerdir bir fayda alamadıysanız veya egzersiz hareketlerinin nasıl “doğru” yapılması gerektiği konusunda daha fazla birikim sahibi olmak istiyorsanız, ve de en önemlisi hedeflerinize hızlı ve doğru bir yöntemle ulaşmak niyetindeyseniz, özel bir eğitmenle çalışmak sizin için doğru bir seçim olacaktır. İyi bir antrenör sizin hedeflerinize çok daha çabuk ulaşmanızda belirleyici bir etken olacaktır. .

Bana sorarsanız, özellikle spora yeni başlayanlar için özel antrenör ile çalışmak çok önemlidir. Bu sayede kulaktan dolma bilgilerle yapılan yanlışlıklar engellenmiş olunur ve bazı ufak gibi gözüken fakat daha sonra hayatınıza mal olabilecek sakatlıkların başlamadan  hayatınızdan uzaklaştırmış olursunuz. Bir personal Trainer sizinle birebir ilgilenirken, bir denetmen gibi  programınızı ve sizi her an inceler, gereken düzenlemeleri anında müdahale yaparak  gelişiminizi hızlandırır.

Bireysel olarak spor yaparken, (evde-dışarıda veya bir salonda) bir yere kadar zorlanıp hatta bazen o eşikte sporu bırakırsınız. Hâlbuki doğru yöntemlerle ve tekniklerle vücudu şaşırtarak, zorlu egzersiz kombinelerine başlamak gelişiminiz açısından önemli rol oynar. Her profesyonel sporcunun özel antrenörü olduğu gibi, sizin de özel antrenörünüz bu zorlama eşiğini göz önünde bulundurup size özel program yazar. Bu sayede hem zaman kaybını önler hem de enerjinizi boş yere harcamamış olursunuz. Alacağınız sonuçlar da tabiki motivasyonunuzu arttırmanıza sebep olur.

Günümüzde özellikle masa başında çalışan kesim git gide artmata, bu da beraberinde bir çok sağlık sorunu getirmektedir. Bunlardan başlıcaları: kifoz, servikal lordoz düzleşmesi, hiper lordoz ve duruş bozukluklarından kaynaklanan bel-boyun fıtığı. Bu problemlerden bir yada birkaçına sahip veya sahip olmaya aday kişilerin çok özel antrenman programlarına ve esneme-gerdirme çalışmalarına ihtiyacı vardır. Bilinçsiz yapılan her program veya hareket bir felaketle sonuçlanabilir. Eğitimli ve işinin ehli bir personal trainer bu problemleri göz önünde bulundurarak, iyileştirici ve önleyici antrenman sistemleriyle öğrencisine büyük faydalar sağlayabilir.

Bunun yanında sakatlıklarınız bulunuyor veya sağlık sorunları içerisindeyseniz de, Personal Trainer-Kişisel Koç, doktorunuz gözetiminde size uygun bir program yazıp bu doğrultuda çalıştırabilir. Bunun sonucu olarak sakatlıklarınız giderilebilir veya sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz. Bir insanın bir insana verebileceği en güzel hediye, onu hem zihinsel hem de bedensel olarak sağlıklı bir hale sokmaktır. Personal Trainer’ın da size yapacağı en büyük katkı bu olacaktır, “sizi her açıdan sağlığınıza kavuşturmak”. .

Personal Trainer , hayatınızın her aşamasını yani egzersiz, beslenme, dinlenme gibi unsurları programlar, buna uygun doğru antrenmanlar seçer ve kayıt altında tutar. Egzersiz alternatiflerini derinlemesine kavramış bir Kişisel Koç, her nerede olursanız olun, size uygun ve doğru programlamayı yaparak , mekan veya zaman olarak sizi kısıtlanmaktan kurtarır.

Kısacası demek istediğim şu ki; gerçekten hedeflediğiniz vücuda sahip olmak istiyorsanız, sağlıklı yaşamaya karar verip, hayatın her alanında (iş-ev-sosyal yaşam) aktif ve dinç olmak istiyorsanız ve başarınızın en somut sonuçlarını birebir gözlemlemek, emeğinizin karşılığını görsel ve zihinsel olarak hemen almak istiyorsanız, bir Personal Trainer-Kişisel Koç ile çalışmalısınız.

Gelin beraber çalışalım!..

PROGRAMA BAşLARKEN NASIL BiR YOL iZLEYECEĞiZ?

Doğru bir antrenmank programı yazmak için size soracağım belli başlı sorular ve program bitimine kadar kayıt altında tutmamız gereken bilgiler olcak. Bunların başlıcaları aşağıdaki gibidir:

 1. Kalıtsal ( genetik) bir rahatsızlığınız var mı?
 2. Her hangi bir sakatlık geçirdiniz mi?
 3. Vücut tipi analiziniz
 4. Yağ-kas-kemik-sıvı ölçümü
 5. Postür analizi
 6. Hedefiniz
 7. Haftalık-dönemlik  veya aylık  antrenman programı yazılması
 8. Antrenman programına uygun sporcu beslenmesi programı

NERELERDE ÇALIŞACAĞIZ?

Beraber belirlediğimiz saatler içinde;

 • Benim anlaşmalı olduğum spor salonu
 • Oturduğunuz site veya apartmanın spor alanı
 • İş yerinizin spor alanı
 • Açık alanlar